آموزش دکوراسیون داخلی و نحوه ی صحیح خرید و چیدمان وسایل منزل

 بهاره نوروزی  1396/8/7 خانه و دکوراسیون   3086
دکوراسیون داخلی

اگر قصد هرگونه تغییر در دکوراسیون داخلی منزل خود و یا خرید وسایل جدید را دارید قبل از هر چیز این مطلب را بخوانید.

امروزه با توجه به محدودیت در فضای منازل و تنوع در طرح و نوع وسایل ضرورت طراحی دکوراسیون داخلی بیشتر از پیش احساس می شود. چرا که هماهنگی میان طرح و مدل چیدمان منزل و بهترین استفاده از فضای منزل برای همه بسیار اهمیت دارد. از قرار گرفتن یک ساعت رو میزی ساده بر روی یک کنسول گرفته تا اضافه و حذف کردن دیوارهای یک خانه همه و همه در حیطه ی دکوراسیون داخلی قرار می گیرند. اگر شما قصد دارید دکوراسیون داخلی منزل تازه ساخته شده ی خود را طراحی کنید یا منزل قدیمی خود را تغییر دکوراسیون داده یا بازسازی کنید و یا حتی فقط یک دست مبل جدید برای خانه تان بخرید به شما پیشنهاد می کنم آموزش مرحله به مرحله زیر را قبل از هرکاری مطالعه کنید.

مرحله اول طراحی دکوراسیون داخلی : اندازه گیری وضع موجود

ابتدا شکل ساده ای از قسمتی از منزل که می خواهید طراحی کنید روی کاغذ بکشید و پی از اندازه گیری اطلاعات را یادداشت کنید. ممکن است شما فقط می خواهید پذیرایی خود را طراحی کنید و پذیرایی شما 4 دیوار دارد. 4 گوشه ی پذیرایی را مانند شکل کشیده و اندازه هارا یادداشت کنید. در تمامی مراحل این اندازه گیری ها به کمک شما می آیند و همراه شما هستند.

مرحله دوم طراحی دکوراسیون داخلی : تهیه نقشه و یا پلان

نقشه ی منزل شما آن نمایی است که شما از بالا می بینید مثلا اگر در واقعیت شکل پذیرایی شما مستطیلی به ابعاد 6 در 4 متراست شما روی کاغذ مستطیلی به این ابعاد می کشید منتها در این جا بحثی به وجود می آید به اسم مقیاس که بسیار ساده است شما باید پذیرایی خود را به اندازه ای روی کاغذ بکشید که روی کاغذ جا بشود . بنابر این باید تمامی اضلاع آن را به یک نسبت کوچک کنید مثلا اگر به اضای هر نیم متر در واقعیت 1 سانتی متر روی نقشه کشیدید شما به راحتی نقشه ای با مقیاس یک پنجاهم ترسیم نمودید. برای طراحی دکوراسیون داخلی که اندازه و ابعاد شما محدود است پیشنهاد من این است که به ازای هر یک متر در واقعیت 5 سانت روی کاغذ بکشید به این صورت مثلا به جای پذیرایی مستطیل شکل 5 در 6 متر خود روی کاغذ مستطیلی به ابعاد 25 در 30 سانتی متر بکشید. یعنی برای هر یک متر 5 سانتی متر در نظر گرفته اید.می توانید نقشه ی بزرگتر هم بکشید مثل 50 در 60 . بستگی دارد که چقدر جزئیات را می خواهید در طراحی دخیل کنید.

مرحله سوم طراحی دکوراسیون داخلی : جزئیات در روی نقشه مشخص و تغییرات را انجام دهید

شما هیچوقت تمایل ندارید مبلمانی برای منزل خود تهیه کنید که بعدا متوجه شوید به دردتان نمیخورد پس حتما ورودی ها و خروجی ها و فرو رفتگی ها و همه ی نکان را بر روی نقشه مشخص کنید. برخی نقاط خانه هستند مثلا مثل شومینه که نقاط کانونی می باشند اگر در منزل شما شومینه از قبل وجود دارد آن را نیز روی نقشه لحاظ کنید. اگر قصد دارید شومینه ای قرار دهید درمورد جای مناسب آن تصمیم گیری کنید. باید توجه داشته باشید مثلا حضور یک شومینه ی دیواری روستایی در منزل شما تاثیر زیادی در طراحی دکوراسیون داخلی دارد و در این صورت بهتر است شما به سبک کلاسیک کار خود را انجام دهید و یا اگر می خواهید آپارتمانی را که پنجره ی بزرگی رو به شهر دارد طراحی کنید باید سراغ سبک مدرن بروید. اما به طور کلی در کار هنری مهم روحیه و طرز فکر شماست و اینکه در چه منزلی راحت تر هستید. می توانید با توجه به امکاناتتان شومینه روستایی را خراب کنید و دیوارهای اضافی را حذف و جای آن ها را به پارتیشن ها بدهید. خلاصه در این مرحله تغییرات کلی را نیز روی نقشه اعمال کنید. پس از این که نقشه کامل شد حالا این نقشه نمای بالایی منزل آینده ی شماست.

مرحله چهارم طراحی دکوراسیون داخلی : تصمیم گیری در مورد چیدمان وسایل

در معماری مبحثی وجود دارد به اسم آلترناتیو به این صورت که شما برای مساله ای چندین راه حل به دست می آورید و سپس بهترین گزینه را با تجزیه تحلیل و بحث و بررسی انتخاب می کنید. چیدمان وسایل منزل به شکل های مختلفی صورت پذیر است اما بهترین چیدمان تاثیر زیادی در سایر طراحی دارد چرا که مثلا اگر مبل هارا به بهترین شکل بچینیم در مسیر رفت و آمد قرار نمی گیرند و علاوه بر داشتن نمای زیبا بهترین نقطه برای قرار گرفتن تلوزیون را هدف گیری می کنند و ... البته این تنها یک مثال بود. برای به دست آوردن بهترین چیدمان لزومی ندارد که شما مبلمان را خریداری کنید و در ساختمان نیمه کاره بیاورید و مدام جابه جا کنید . کافیست از روش من استفاده کنید. اول نقشه ی مبلمان خود را روی روزنامه بکشید مثلا به جای مبل سه نفره خود که نمای آن از بالا 2 متر در یک متر است مستطیلی با همان ابعاد نقشه یعنی هر یک متر 5 سانتی متر یعنی مستطیلی با ابعاد 5 در 10 سانتی متر بکشید برای مبل یک نفره و دو نفره و میز و ... غیره هم بکشید و با قیچی برش دهید حالا مبلمان دو بعدی شما آماده هستند آن ها را روی نقشه قرار دهید و جابه جا کنید تا به بهترین چیدمان برسید.

بهترین چیدمان یعنی علاوه بر زیبایی ،راحتی و آسایش شما را هم فراهم کند. سپس آن ها را سنجاق کنید. توجه داشته باشید که در برنامه ریزی برای طراحی دکوراسیون داخلی تمامی مراحل به یکدیگر ارتباط دارند و شما ممکن است گاهی به عقب باز گردید و مثلا دیواری را ادامه دهید و یا مبلی را اضافه کنید و خوبی کار در این است که همه ی این اتفاق ها روی کاغذ خواهد افتاد و شما هزینه ی اضافی پرداخت نمی کنید و در آخر از عملکرد خود رضایت کافی خواهید داشت.

مرحله پنجم طراحی دکوراسیون داخلی : تصمیم گیری در مورد جنس و رنگ متریال ها

طراحان دکوراسیون داخلی تمامی این مراحل را که شما تا به اینجا انجام دادید با نرم افزار های طراحی و نقشه کشی انجام می دهند و در زمان تصمیم گیری برای جنس و رنگ متریال ها مثل جنس کف رنگ کاغذ دیواری رنگ چوب ها و غیره با استفاده از نرم افزارهای سه بعدی سازی تمامی این هارا به صورت مجازی به وجود آورده و به مشتری نشان می دهند. اما حال که شما قصد دارید خودتان این کار را انجام دهید ابتدا به نیازها و شرایط خود و منزلتان بیندیشید مثلا اگر شما کارمند هستید و وقت زیادی برای تمیز کردن کف ندارید از کفپوش های نقش دار استفاده کنید و یا اگر خدمتکار دارید از سرامیک ها و سنگ های سفید لوکس ... به هر حال همه ی این ها بستگی به خودتان دارد. و حتی معماران طراحی داخلی نیز در این مورد از شما سوال می کنند پس از این با توجه به شرایطتان مدل های تصویری و عکس های دکوراسیون داخلی را که به شرایط شما شبیه هستند را انتخاب کرده و با استفاده از عکس ها متریال ها را خریداری کنید این تصاویر در مجله ها و در اینتر نت مثل مطالب قبلی طراحی و دکوراسیون داخلی سایت نوروزانه قرار دارند و توجه داشته باشید که این ها فقط برای ایده گرفتن در رنگ و جنس می باشد و کار اصلی را خودتان انجام داده اید. مراحل دکوراسیون داخلی به این صورت است که ابتدا تغییرات اساسی مثل حذف و اضافه کردن دیوارها و تاسیسات مثل پکیج و فاضلاب و لوله کشی و برق کاری و .... آنگاه به نازک کاری رسیده و گچکاری ها و رنگ و سقف پس از آن کف و چوبکاری ها و در آخر کاغذ دیواری و جزئیات دیوار ...

مرحله ششم طراحی دکوراسیون داخلی : انتخاب وسایل منزل

در هنگام خریداری مبلمان و وسایل بهتر است از انتخاب وسایل بزرگتر شروع کنیم و بیشترین هزینه را برای وسایلی که سال های بیشتری قرار است برای ما کار کند و یا مورد استفاده ی بیشتری قرار می گیرد انجام دهیم. اگر شما فرزندان کوچکی دارید به سراغ انتخاب رنگ های روشن برای مبلمان نروید و در هنگام خریداری با بافت و جنس وسایل و نرمی و زبری و قابلیت شست و شو و ضد خش بودن آن ها دقت کنید تا سالیان بیشتری از آن ها استفاده کنید . سعی کنید رنگ های مات و معمولی مثل کرم و طوسی و دودی را انتخاب کنید تا زود از آن ها خسته نشوید. و همیشه شیک و مد باشند. در هنگام خریداری درمورد جنس کناف و فرم مبل ها چوب استفاده شده در آن ها و قابلیت تحمل چند کیلو گرمشان سوال کنید. و حواستان به مدل های انتخابی، تعداد آن ها و هماهنگی بافت و رنگ آن ها با کف و دیوارهای خانه باشد.

بهتر است به جای اینکه یک شی عطیقه ی گرانقیمت را در کنار مبلمان معمولی قرار دهید یک گلدان شیک ساده را در کنار مبل های با کیفیت که زیاد مورد استفاده قرار می گیرند بگذارید. برای انتخاب یک کاناپه ی با کیفیت بهترین معیار آن انعطاف پذیری می باشد. تستی وجود دارد تا میزان انعطاف پذیری کاناپه را قبل از خرید متوجه شوید. برای انتخاب کاناپه ای که 4 گوشه دارد یکی از پایه هارا 15 سانتی متر بالا بیاورید اگر پایه نزدیکتر به آن نیز بالا آمد این کاناپه انعطاف لازم را ندارد.

 

مرحله ی آخر طراحی دکوراسیون داخلی : اضافه کردن جزئیات

پس از اینکه تمامی وسایل اصلی را خریداری کردید و با توجه به مدل از قبل انتخاب کرده خود در فضا چیدید می توانید جزئیاتی مثل قاب عکس ها و گلدان و فرش و ... غیره را هم اضافه کنید البته در طراحی دکوراسیون داخلی همان طور که از قبل گفتیم تمامی مراحل به یکدیگر ارتباط دارند و شما باید از قبل به جزئیات هم اندیشیده باشید اما آن ها به صورت محو در ذهنتان باشند و در این مرحله با دقت انتخاب شوند.

حال در خانه ای که بر اساس سلیقه و راحتی ، شرایط و امکانات با زحمت به دست خودتان به زیبایی و کاملا حرفه ای طراحی شده زندگی کنید و لذت ببرید.

>> نوشته شده توسط bhn<<

 

 

 

طراحی سایت ارزان - گره نرم افزاری آیدین

نظرات

مطالب مشابه

مطالب مرتبط

پست های تصادفی

آرشیو

لینک های مرتبط