دوازده رویکرد روانشناسی که موجب جذب افراد جدید به شما خواهد شد

 بهاره نوروزی  1396/9/29 مشاوره و روانشناسی   668
رویکرد روانشناسی

دوازده رویکرد روانشناسی که موجب جذب افراد جدید به شما خواهد شد

با مطالعه این رویکرد های روانشناسی دنیای روابط اجتماعی خود را زیر و رو کنید

گاهی اوقات دلمان حال و هوای دوستی و ارتباط با افراد جدید را دارد و در این میان می خواهیم علاوه بر ارتباط برقرار کردن با افراد تازه آن ها را نیز به خودمان جذب و علاقمند کنیم. شاید در نگاه اول برای برخی افراد کار دشواری باشد که با افرادی که اصلا نمی شناسند ارتباط برقرار کنند اما باید بدانید که دانستن نکات روانشناسی برای برقراری ارتباط با افراد جدید یکی از مهم ترین مهارت هایی است که ما باید بلد باشیم چرا که در اجتماع هر روز با افراد مختلف و جدید برخورد داریم و اگر بدانیم که چه رفتاری چه واکنشی را در پی خواهد داشت می توانیم به راحتی روابط خود را مدیریت کنیم. از طرفی برای به وجود آوردن تنوع در زندگی و ایجاد روابط تازه بد نیست که قوانین جذب را بدانیم و در زندگی تمرین کنیم.

رویکرد روانشناسی 1. نترسید

ممکن است برخی از افراد به خاطر ترس از پذیرفته نشدن و عدم اعتماد به نفس در برخورد با سایرین خود واقعیشان را نشان ندهند . اما باید بدانید که اگر خود واقعیتان باشید آن گاه راحت تر برخورد می کنید و رفتار و گفتار شما تناقضی نخواهد داشت و افراد به شما اعتماد خواهند کرد. خودتان باشید و از اینکه آن ها شما را رد کنند نترسید و آغاز کننده ی ارتباط باشید. در بیشتر موارد افراد به طرف کسانی که راحت ارتباط برقرار می کنند و به نوعی اجتماعی هستند جذب می شوند. و برعکس این موضوع نیز صادق است که افراد گوشه گیر بیشتر حالت دافعه دارند و سایر آدم ها گاها به اشتباه آن ها را افرادی مغرور در نظر می گیرند.

 

رویکرد روانشناسی 2.تصور ذهنیتان را تغییر دهید

در برخی از موارد ممکن است در یک محیط اجتماعی به ذهنتان برسد که جمله ای بامزه را در مورد شرایط به وجود آمده بیان کنید اما به خاطر این که تصور می کنید ممکن است زیاد با مزه نباشد و به قول معروف ضایع شوید از گفتن آن امتناع می ورزید. تصور ذهنیتان را تغییر دهید. آیا شما دقیقا می دانید که سایر افرادی که در گذشته به سمت شما جذب شده اند از چه چیزی خوششان آمده است؟ افراد مختلف راه های نفوذ مختلفی دارند. سعی نکنید تجربیات گذشته خود با افراد دیگر را تکرار کنید. طرف مقابل شما فرد جدیدی است که ممکن است همین اظهار نظر شما برای او جالب و بامزه بوده و به شما جذب شود.

رویکرد روانشناسی 3.با گام های کوچک آغاز کنید

تمامی کارهای بزرگ با گام های کوچک امکان پذیر است. اگر شما قصد دارید در محیط کار و یا در سایر محیط های اجتماعی مثل خوابگاه دانشجویی و یا باشگاه فرد محبوبی باشید و افراد زیادی را به سمت خود جذب کنید و وقتی در جمعی صحبت از شما به میان می آید آن ها شما را محبوب و جذاب خطاب کنند . ابتدا باید با گام های کوچک آغاز کنید. برای مثال در محل کار با صحبت و تاثیر گذاری بر روی یکی از همکاران، آبدارچی و یا نگهبانی آغاز کنید و هر روز ارتباطاتتان را توسعه دهید.

رویکرد روانشناسی 4.همیشه آماده و قابل تحسین باشید

این اصل مهم را در نظر داشته باشید که اولین ملاقات با افراد بیشترین تاثیر را روی آن ها خواهد داشت همیشه برای اولین ملاقات بهترین و مناسب ترین لباس هایتان را بپوشید و از عطری خوشبو استفاده کنید. لبخند بزنید و چهره ای مشتاق برای ارتباط را به آن ها نشان دهید. بیشتر افراد دوست دارند با آدم های خوش لباس و برازنده صحبت کنند و در صورت برخورد آن ها را با کمال میل خواهند پذیرفت. در مقابل آیینه بایستید و به سر و وضعتان نگاهی بیندازید و استایل افراد خوش تیپ و داشتن چهره ای مشتاق با چشمان خندان و براق را تمرین کنید.


حتما بخوانید: نکات ساده ای که زندگی شما را متحول خواهد کرد


رویکرد روانشناسی 5. برای اکتشاف روابط جدید به جاهای جدید بروید

خیلی ساده است. گاهی محیط هایی که در آن ها هستید برای برقراری ارتباط و توسعه روابط اجتماعی شما کافی نبوده و پتانسیل لازم را ندارند. در این صورت به گروه های کوهنوردی بپیوندید. یک روز تعطیل صبح زود آماده شوید و لباس کوهنوردی بپوشید و به کوه بروید آن جا گروه های کوهنوردی زیادی را خواهید دید که ثبت نام و شرکت در برخی از این گروه ها به صورت آزاد می باشد. می توانید ابتدا با سرپرست گروه ارتباط برقرار کنید و هفته های دیگر شما نیز در برنامه کوهنوردی آن ها شرکت کنید. در این گروه ها ممکن است با افرادی آشنا شوید که با شما منافع مشترکی خواهند داشت و به این صورت ارتباط با آن ها به نفعتان نیز می باشد. به طور مثال خانمی را می شناسم که کار کاشت ناخن انجام می داد. اما به دلیل ارتباطات محدود و نداشتن تبلیغات کافی آن چنان مشتری نداشت. این خانم با ثبت نام در یک باشگاه ورزشی ارتباطات خود را توسعه داد و اکنون بیش از بیست دوست و مشتری ثابت کاشت ناخن دارد. می توانید در کارگاه های مرتبط با رشته و شغلتان شرکت کنید و یا به میهمانی بروید. می توانید با گروه های گردشگری به تورهای گردشگری یک روزه بروید. برای این روی یک روزه بودنش تاکید دارم که در این مدل تورها وگردش ها به خاطر زمان محدود افراد مدت بیشتری را با یکدیگر سپری می کنند.

رویکرد روانشناسی 6. منتظر بقیه نباشید خودتان شروع کننده باشید

هرچقدر هم که اعتماد به نفس داشته باشید و در گروه های جدید اجتماعی شرکت کنید تا وقتی خودتان شروع کننده نباشید تاثیر لازم را نخواهد گذاشت. اگر واقعا از کیف چرمی پوسته ماری فرد مقابلتان خوشتان آمده با چاشنی یک لبخند به او بگویید وای چه کیف قشنگی شما واقعا خوش سلیقه اید! به این ترتیب اولین قدم موثر در برقراری ارتباط را برداشته اید. البته در برقراری ارتباط نوع جنسیت و شرایط نیز مهم و موثرند. اگر آقای جوانی هستید که قصد دارید با خانم جوانی که برای اولین بار ملاقات کرده اید ارتباط برقرار کنید باید ادب و نزاکت را رعایت کرده و مخصوصا در فرهنگ ما بهتر است که در برخورد اول خیلی خودمانی رفتار نکنید. مثلا در گروه کوهنوردی هستید منظره ی جالبی را به او نشان دهید و نظرش را در این ارتباط بپرسید. این شروع خوبی برای شما خواهدبود.

رویکرد روانشناسی 7.قدرت میمیک صورت در برقراری ارتباط

گاهی داشتن یک لبخند زیبا و حالت چهره ی گرم و صمیمی تاثیر گذارترین ارتباطی است که با افراد برقرار می کنید. آی کانتکت و یا ارتباط چشمی را یاد بگیرید. چشمان راه نفوذ به قلب افراد هستند. در این مورد مطالعه کنید و بیاموزید و تمرین کنید. یک ارتباط چشمی موثر در کنار لبخندی گیرا شما را به فردی جذاب و تاثیر گذار تبدیل می کند.  اگر می خواهید عمیقا در قلب و جان افراد راه پیدا کنید فراموش کنید که مردهای جذاب همیشه اخم به چهره دارند. شما که نمی خواهید فقط تصویر جذابی از خود نشان دهید. بلکه می خواهید چهره ی شما نشان دهنده شخصیت واقعیتان باشد.

رویکرد روانشناسی 7.صادق باشید و صادقانه رفتار کنید

ممکن است در لحظه این که خود را فردی با تحصیلات عالی معرفی کنید موجب جذب طرف مقابلتان شوید اما آیا شما مطمعن هستید که او هرگز به این حقیقت پی نخواهدبرد. اگر می خواهید دوستی های عمیق و بلند مدت داشته باشید صداقت و درست گویی را اصل برقراری ارتباط خود بدانید. البته لزومی ندارد در دوستی هایتان در مورد مسائل خصوصی و رازهایتان صحبت کنید چرا که هنوز او را درست نمی شناسید.

رویکرد روانشناسی 9. از موضوعات منفی اجتناب کنید

مدتی پیش در پارک نزدیک خانه یمان نشسته بودم و خواهرزاده ام مشغول بازی بود. خانمی هم فرزند خود را برای بازی به آن پارک آورده بود. تمامی حالات صورت و رفتارهای او نشان دهنده ی این بود که می خواهد با من ارتباط برقرار کند اما او سخنان آغازین خود را با این موضوع که خانواده ی همسر خوبی ندارد و آن ها همیشه او را اذیت می کنند و ... آغاز کرد در ان لحظه به طرز باورنکردنی نسبت به او حالت دافعه پیدا کردم .


حتما بخوانید: ویژگی افرادی که از نظر عاطفی قوی هستند


این حقیقت است که همه ی افراد در زندگی خود مشکلات دارند و دیگر دوست ندارند که شنونده ی مشکلات شما نیز باشند. ابتدا باید با آن ها ارتباط برقرار کنید و دوست شوید. پس از آن چون شمارا دوست خود می دانند و دوستتان دارند به مشکلات شما نیز گوش خواهند داد.

در این ارتباط مورد مهم دیگر این است که اگر برای شما فایده ای ندارد و شما مجبور نیستید در مورد جناح گیری های سیاسی و اعتقادات مذهبی صحبت نکنید. این موارد موضوعاتی هستند که معمولا موجب کدورت ها و اختلافات عمیق می شوند. اگر می خواهید فرد جذابی باشید اعتقادات شخصیتان را برای خودتان داشته باشید و به اعتقادات دیگران احترام بگذارید. البته لزومی هم نداردکه به دروغ آن ها را تایید کنید. چرا که صداقت شرط اصلی ارتباط است . می توانید با این جمله که به هر حال اعتقادات هرکس مورد احترام است و یک لبخند بحث را خاتمه دهید. ذهن های یخ زده و تعصبات بی دلیل مخرب ترین عامل برای ارتباطات صلح آمیز و روابط اجتماعی است.


حتما بخوانید: سی راه کار ساده برای این که خودتان را بیشتر دوست داشته باشید


رویکرد روانشناسی 10. بخوانید و بدانید که چه بگویید

در بسیاری از کتاب های روانشناسی و آن ها که قوانین جذب را نوشته اند قانون ها و اساس ارتباط بیان شده است اما در حقیقت این اصول مثل ظرف رابطه هستند و محتوای برقراری ارتباط صحبت های ما هستند. در این خصوص تعداد کلماتی که به کار می بریم مهم نیست. هرچند پرحرفی در بیشتر مواقع جواب نمی دهد اما در هر صورت عمق کلمات  واستفاده از کلمات صحیح و رسا بسیار مهم است. ساده ترین راه برای توسعه دایره لغات ارتباطی شما مطالعه ی کتاب های رمان و داستانی است. در این کتاب ها معمولا نویسنده وضع ظاهر افراد را توصیف می کند محیطی را که در آن حضور دارند و از همه مهمتر این که با چه کلماتی آشنایی را آغاز کرده و حتی تاثیر کلمات و کیفیت مکالمه آن ها را نیز نقد می کند. هر چه بیشتر کتاب رمان بخوانید و آموخته هایتان را تمرین کنید بیشتر موفق می شوید. در این ارتباط تاثیری که رمان و کتاب دارد به دلایل ذکر شده بسیار بیشتر از فیلم است.در این بین سعی کنید همیشه تن صدای ملایم و رسا و طرز صحبت دوستانه و دلنشین داشته باشید.

رویکرد روانشناسی 11. ارتباط واقعی با زبان بدن

برای داشتن ارتباط موثر عامل دیگری که در کنار کلمات و طرز صحبت کردن، تن صدا، لبخند و لباس پوشیدن مهم است . زبان بدن و حالاتی است که به صورت ناخودآگاه روی طرف مقابل تاثیر می گذارد. مقالات زیادی در ارتباط با زبان بدن وجود دارند . بهتر است نگاهی به این مقالات بیندازید و اصلیترین قوانین زبان بدن را بشناسید. برای مثال اگر می خواهید برای صحبت کردن با فردی خودتان را مشتاق نشان دهید در هنگام نشستن دست به سینه نشینید و پاهایتان را روی هم نندازید.این اصول را یاد بگیرید و در ارتباطاتتان رعایت کنید.

رویکرد روانشناسی 12.در تماس باشید

اکنون که با تمامی راه های ارتباطی و قوانین  فرد مورد نظر را به خود جذب کردید موقع آن رسیده که برای ارتباط بیشتر شماره تماس او را داشته باشید و در دنیای مدرن با او ارتباط برقرار کنید و سعی کنید رابطه خود را با او قوی نگه داشته و محبت خود را از راه دور نیز به او نشان دهید. یادتان باشد که دوری موجب سردی می شود و اگر تمامی زحمت هایی که برای جذب فرد کشیده اید به یکباره متوقف شود دوباره باید از اول شروع کنید. پس با او قرار گذاشته و به عنوان دوست ویژه ملاقاتش کنید. سعی کنید دوستی خود را حفظ کرده و حتی به خاطر این که دوست خوبی مثل او دارید به روش های مختلف مثل هدیه دادن و ...از او تشکر کنید.

مربوط به بخش روانشناسی و مشاوره

منبع : www.troab.com

طراحی سایت ارزان - گره نرم افزاری آیدین

نظرات

مطالب مشابه

مطالب مرتبط

پست های تصادفی

آرشیو

لینک های مرتبط