قدرت تلقین: تاثیر آن چه می گوییم در آن چه اتفاق می افتد

 بهاره نوروزی  1396/10/23 مشاوره و روانشناسی   980
قدرت تلقین

آیا تابه حال به این اندیشیده اید که هر چه بر زبان می آوریم به نوعی برایمان اتفاق می افتد. بسیاری از روانشناسان به این رویداد قدرت تلقین و مثبت اندیشی می گویند. در ادامه گزیده ای از کتاب چهار اثر قسمت مثبت اندیشی و نفوذ کلام از زبان فلورانس اسکاول شین را پیرامون این موضوع خواهید خواند.


حتما بخوانید: احساس خوشبختی چه تغییراتی را برای شما به وجود خواهد آورد


از سخنان خود عادل شمرده خواهی شد و از شخن های تو بر تو حکم خواهد شد

کسی که از نفوذ کلام با خبر است در هنگام گفتگو دقت بسیار به خرج می دهد. کافی است مراقب واکنش کلامش باشد تا بداند که بی ثمر باز نمی گردند. انسان با کلامی که به زبان می آورد پیوسته قوانینی برای خود وضع می کند.

قدرت تلقین

مردی را می شناختم که یکریز می گفت :

من هیچگاه سر وقت به اتوبوس نمی رسم. بی بروبرگرد همین که برسم اتوبوس هم می رود.

دختر او می گفت :

من همیشه به اتوبوس می رسم. همین که برسم سر و کله اتوبوس هم پیدا می شود.

این وضع سال ها ادامه داشت. هر یک از آن ها قانون خود را وضع کرده بود: یکی قانون شکست و دیگری قانون موفقیت. این است قانون خرافات.

قدرت تلقین

نعل اسب یا پای خرگوش که قدرتی ندارد . این کلام و اعتقاد خود انسان است که در ذهن نیمه هوشیار امید وانتظار می افریند و برایش شگون و خوش اقبالی می اورد یا ((وضعیتی خجسته)) را به سوی خود جذب می کند هر چند تجربه نشان می دهد انسان ی که ا زنظر معنویت پیشرفته است و واقف به قانون والاتر تحت تاثیر این قانون قرار نمی گیرد. انسان نمی تواند به گذشته برگردد اما می تواند ((تصاویر نقش بسته)) را کنار بگذارد .

 

برای مثال دو تن از اقایان کلاسم چند ماهی در کسب کار موفقیتی چشمگیر داشتند. اما ناگهان همه چیزشان بر باد رفت . سعی کردیم وضعیت را تجزیه وتحلیل کنیم . دریافتیم که انها برای رسیدن به موفقیت وثروت به جای اینکه به خدا چشم بدوزند و بر تکرار عبارات سر شار از حقیقت تاکید ورزند هرکدامشان ((یک میمون خوش یمن )) خریده بود .

قدرت تلقین

گفتم:

هان تازه فهمیدم . شما به جای توکل به خدا به میمونهای خوش یمن توکل کر ده اید. میمونهای خوش یمن را کنا ر بذارید و قانون بخشایش را فرا خوانید زیرا انسان می تواند خطاهای خود را ببخشاید یا خنثی کند .

انها تصمیم گرفتند ((میمونها ی خوش یمن )) را در اتش بیندازند و کار و بارشان نیز از نو رونق گرفت . البته منظور این نیست که باید هر تزیین ((مبارک)) یا نعل اسبی را که در خانه هست دور بیندازیم اما باید دانست که قدرتی که در پیش انها نهفته است یگانه قدرتی است که وجود دارد و آن هم قدرت خدا. وجز او قدرتی نیست . و ان اشیا نیز جز اینکه به او احساس امید و انتظار ببخشد کار دیگری نمی تواند بکند.


حتما بخوانید: نکات ساده ای که زندگی شما را متحول خواهد کرد


مثلا روزی با دوستی بودم که سخت نومید بود . از خیابان که می گذشتیم نعل اسبی را یافت . خوشحال شد و گفت که خدا این نعل اسب را برایش فرستاده است تا شهامتش را حفظ کند . در واقع در ان لحظه نعل اسب تنها چیزی بود که می تونست در هشیاری او نقش ببندد. از این رو امیدش به ایمان بدل شد و سر انجام موفقیتی بزرگ افرید . کی خواهم این نکته را روشن کنم که ان اقایان تنها به میمونهای دل خوش کرده بودند حال انکه این زن متوجه قدرتی بود که در پس اسب نهفته بود.

آن چه من از این چند خط یافتم :

1. در صحبت های خود همیشه از جمله ها و کلمه های مثبت استفاده کنیم.

2. همیشه باور داشته باشیم که خوشبخت و خوش اقبال هستیم و در کنار باورمان خواهیم دید که توانایی رسیدن به این سطح نیز به ما اعطا خواهد شد.

3. در صورتی که اعتقاداتمان به نوعی به قدرت لایتناهی متصل شود حتی می توانیم اشیا را رابط این ارتباط شگفت انگیز قرار دهیم.

4. در غیر اینصورت به خاطر اینکه در ضمیر ناخودآگاهمان ریشه و اساسی برای باور به خوش یمن بودن و خوش شانسی مورد مد نظر نداریم تاثیری در زندگی ما نخواهد داشت.

5. ... شما از این نوشته چه چیز را دریافتید. در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مربوط به بخش روانشناسی و مشاوره

منبع : کتاب چهار اثر فلورانس اسکاول شین

طراحی سایت ارزان - گره نرم افزاری آیدین

نظرات

محمد جواد

با سلام بله تلقین بسیار مفید است برای انسان وهمچنین گفتن کلمات مثبت من خودم هر وقت فکر مثبتی داشتم وتلقین می کنم در ان هدف وکارم موفق می شوم

1396/10/25

مطالب مشابه

مطالب مرتبط

پست های تصادفی

آرشیو

لینک های مرتبط