معرفی مشاغلی که موجب آسیب ریه می شوند

 بهاره نوروزی  1396/11/4 سلامتی و تناسب اندام   611
مشاغلی که موجب آسیب ریه می شوند

در این مقاله به معرفی مشاغلی که موجب آسیب ریه می شوند می پردازیم. این مشاغل می توانند باعث ایجاد آسم شده و به بدن آسیب های جدی برسانند. در ادامه به بررسی راه حل هایی برای چنین مشاغلی می پردازیم.

امروزه متاسفانه مشکلات مربوط به عملکرد ریه ها بسیار شایع شده است. بر اساس تحقیقات در ایالات متحده آمریکا  17 درصد از علائم آسم در بزرگسالان ناشی از صدمات وارد شده به دستگاه تنفسی در محل کار است. همچنین 22 درصد از افرادی که به مشکلات تنفسی و آسم دچار بوده اند بر اثر کار بیماری آن ها وخیم تر شده است.

خوشبختانه قرار گیری در برابر مشاغلی که موجب آسیب ریه می شوند ، قابل پیشگیری هستند. پروفسور فیلیپ هارپر عضو دیپارتمان محیط زیست دانشگاه آریزوانا مل عقیده دارد: با اقداماتی ساده می توان عوامل ایجاد کننده مشکلات تنفسی و ریه در محل کار را به شدت کاهش داد.

در ادامه یازده عنوان از مشاغلی که موجب آسیب ریه می شوند را بررسی می کنیم

ساخت و ساز

construction-lungs

کارگران ساختمانی که در محیط های ساخت و ساز کار می کنند و ساختمان هارا تخریب یا بازسازی می کنند در معرض خطر مشکلات تنفسی ،  آسم و در درجات بالاتر سرطان ریه، مزوتلیوما و آزبستوز(بیماری های دستگاه تنفسی) و زخم و خارش ریه ها هستند.

بسیاری از محصولات عایق کاری به شکل اسپری در محل به شدت به ریه ها آسیب می رساند.

 به همین دلیل باید با ماسک های ایمنی عایق دار کنترل صورت بگیرد. و همچنین از کشیدن سیگار در محل کار و فضای بسته اجتناب شود.

کارخانه ها

 

manufacturing-lungs

کارگران کارخانه ها در معرض گرد و غبار، گازها و مواد شیمیایی قرار دارند. و بر اثر تنفس در این محیط ها دچار آسم و سایر بیماری های دستگاه تنفس می شوند.

در کارخانه هایی که تولید کننده مواد غذایی گیاهی هستند ، طعم دهنده هایی که در ارتباط با تنقلات بسته بندی شده و پاپ کورن های تولید شده در ماکروفر استفاده می شوند عامل اصلی بروز بیماری مرگبار انسداد برونشیت هستند.

اقدامات ساده ای وجود دارد که در صورت آگاهی از آن ها می توان این خطرات را کاهش داد. به طور مثال در زمان مخلوط کردن تنقلات با طعم دهنده با بستن درب ظرف مخصوص مخلوط می توان به طور کلی مانع بروز این خطر شد.

همچنین در کارخانه های تولید کننده تلویزیون نیز مواد جدیدتر مانند نانوذرات ITO   (اکسید قلع اسیدی) که برای ساخت صفحه های LCD استفاده میشوند، خطرات جدیدی را برای کارگران ایجاد میکنند.

کشاورزی

 

Tractor farming crops

شاید عجیب بنظر برسد اما بیشتر بخش های کشاورزی منجر به بروز بیماری های تنفسی خواهد شد. به طور مثال ماده ای به اسم اندوتوکسین که به عنوان باکتری رشد به گیاهان زده می شود برای ریه ها خطرناک است. همچنین در مزرعه ها بسیاری از حیوانات مانند گاو و گوسفند و انواع مرغ و ... در سوله هایی نزدیک به یکدیگر نگهداری می کنند.

در چنین شرایطی علاوه بر واکنش های آلرژیک که بدن انسان به این حیوانات نشان می دهد تنفس سطوح بالایی از آمونیاک و سولفید هیدروژن  حاصل از چاه های جمع آوری کننده کود حتی می تواند برای انسان ها کشنده باشد.

صنعت دارو

 

health-care-gloves

بیشتر کارگرانی که در صنعت داروسازی و محصولات بهداشتی از دستکش های لاتکس استفاده می کنند در معرض بیماری آسم لاتکس قرار دارند.

پروفسور فیلیپ هارپر به این موضوع اشاره می کند که حتی اگر خود شما هم از دستکش لاتکس استفاده نکنید ذرات لاتکسی که همکاران شما در هنگام خارج کردن این دستکش ها از دستانشان به هوا پراکنده می کنند به ریه های شما آسیب خواهند رسانند. بنابر این بهترین کار این است که تمامی کارگران از دستکش هایی با جنس دیگر استفاده کنند یا در زمان کار با استفاده از ماسک های تنفسی از خطر پیشگیری کنند.

صنعت منسوجات

clothing-lungs

 بیسینوز (Byssinosis) یا همان بیماری ریه ی قهوه ای بیشتر ریه های کارگران کارخانه نساجی را تهدید می کند. تنفس ذرات پنبه عامل به وجود آورنده ی این بیماری است. پروفسور هارپر می گوید ذارت پنبه ای که در هوا معلق هستند حامل ذرات گرد و غباری می باشند که در دستگاه تنفسی موجب انسداد جریان هوا شده و مشکلات تنفسی را به همراه خواهد داشت.

عدم استعمال سیگار و استفاده از ماسک های مناسب و همچنین تهویه ی مناسب هوای کارخانه می تواند تا حدودی این خطرات را کاهش دهد.

تمیزکارها

cleaning-products-cancer-gloves-clean

تنفس برخی از مواد شیمیایی تمیزکننده آسیب های شدیدی را برای ریه ها به وجود خواهد آورد.

 پروفسور هارپر می گوید فقط برخی از محیط های خاص مثل بیمارستان ها نیاز به ضد عفونی شدن با مواد قوی دارند و توصیه می کند کارگران این محیط ها از ماسک استفاده کرده و این محیط ها دارای تهویه ی مناسب باشند و در هنگام کار با این مواد پنجره هارا تا حد اکان باز کنید. اما سایر مکان ها مثل دفاتر کار، منازل و ... نیازی به استفاده از این ضد عفونی کننده های خطرناک وجود نداد و بهتر است از تمیز کننده های سبز که به محیط زیست نیز آسیبی وارد نمی کنند استفاده شود.

مدارس

Woman teaching classroom full of students raising their hands

به دلیل اینکه ساختمان های اغلب مدارس دولتی قدیمی بوده و دانش آموزان و معلمان در معرض تنفس گچ و گرد و غبار قرار دارند در این محیط ها نیز آسم شایع است. از طرفی پروفسور هارپر اشاره می کند به مدارس کشورهای خارجی که در آن ها دانش آموزان حیوانات خانگی خزدار خود را همراهشان به مدرسه می آورند و موهای این حیوانات در هوا پراکنده شده و باعث بروز مشکلات تنفسی می شود. که خوشبختانه در کشور ما چنین مواردی وجود ندارد.

پروفسور هارپر راه حل را استفاده از تابلوهای الکترونیکی مدرن و ماژیکی و جلوگیری از وارد کردن حیوانات غیر ضروری به محیط کلاس عنوان می کند. همچنین مجهز کردن کلاس درس به تهویه ی مناسب را راه حل جلوگیری از آسم در مدارس می داند.

صنعت خودرو

body-shop-lungs

صنعت خودرو نیز از جمله مشاغلی است که باعث بروز آسم می شود. در این میان افرادی که تعمیر کننده ی بدنه ی خودرو هستند بیشتر در معرض تحریک دستگاه تنفسی قرار دارند.

اسپری های رنگ کننده قطعات شامل مواد ایزوسیانات و پلی اورتان هستند که این مواد تحریک کننده های پوست بوده و آلرژی های تنفسی و آسمی را به وجود می آورند. باعث تنگی قفسه سینه شده و مشکلات شدید تنفسی را به بار می آورند.

دکتر هارپر می گوید : در صورتی که شخصی به ایزوسیانات حساسیت داشته باشد تنفس مقدار اندکی از آن ممکن است حمله ی آسم شدید و خطرناکی را برایتان به وجود آورد. تنها 5 درصد افراد به این ماده حساسیت دارند. و این 5 درصد به هیچ عنوان نباید در معرض این مواد قرار گیرند.

وی راه حل جلوگیری از این مشکل را استفاده از ماسک ایمنی ، دستکش مناسب و عینک کار همچنین تحویه خوب محیط عنوان کرد.

صنعت حمل و نقل

 

transportation-lungs

رانندگان کامیون، افرادی که بر روی اسکله کالا را تحویل گرفته و یا بارگیری می کنند و کارگران صنعت راه آهن به شدت در معرض بیماری های دستگاه تنفسی قرار دارند و عامل اصلی این پدیده تنفس دود حاصل از اگزوزهای دیزلی است.

با وجود پیشرفت های زیادی که امروزه در زمینه ی سوخت پاک خودروهای مدرن به وجود آمده است استفاده از موتورهای دیزلی هنوز هم شایع است. تنها راهکار برای افرادی که در معرض دود این موتورها هستند استفاده از ماسک های فیلتر دار است. اما راه حل اساسی جایگزینی این موتورها با موتورهای بی خطر مدرن می باشد.

صنعت معدن

 

mining-lungs

معدنچیان و کارگران معدن به شدت در معرض بروز بیماری های تنفسی قرار دارند. در عمق معادن تهویه مناسبی وجود ندارد از طرفی تنفس گرد و خاک موجب بروز آسم برای این کارگران می شود.

با وجود اینکه در معدن های دولتی کارگران دائما مورد کنترل قرار می گیرند و استفاده از ماسک های ایمنی برای آن ها اجباری است این قوانین در معدن های کوچک به درستی اجرا نمی شود.

دکتر هارپر می گوید:  پنومکونیز بیماری است که موجب زخم ریه بر اثر تنفس در محیط استخراج زغال سنگ و سیلیس می شود. تنها راه حل جلوگیری از این بیماری استفاده از ماسک های تنفسی است.

آتش نشان ها

 

firefighter-lungs

آتش نشان ها نیز در تمامی مراحل انجام عملیات تحت تاثیر گازهای خطرناک هستند که به دستگاه تنفسی آن ها آسیب خواهد رساند. گاز حاصل از آتش سوزی و سوخت مواد مختلف که در محیط های دچار حریق وجود دارد برای دستگاه تنفسی و ریه ها خطرناک می باشد.

البته آتش نشان ها مجهز به ماسک های ایمنی و دارای فیلتر قوی و مناسب هستند اما مشکلی که در رابطه با آن ها وجود دارد این است که متاسفانه آتش نشان ها در مراحل بعدی عملیات زمانی که آتش خاموش شد و در حال کمک رسانی های بعدی و بررسی  حادثه هستند دیگر از ماسک و وسایل ایمنی استفاده نمی کنند . اما در حاشیه ی حوادث نیز هنوز این گازهای خطرناک در هوا به صورت پراکنده وجود دارد. بنابر این دکتر هارپر به آتش نشان ها توصیه می کند که در تمامی مراحل کمک رسانی از ماسک های تنفسی استفاده کنند.

نانوایی ها

baker-lungs

کارگرانی که در کارگاه های پخت نان و شیرینی حضور دارند بر اثر تنفس ذرات آرد در هوا که معمولا به همراه گرد و غبار هستند ممکن است دچار مشکلات تنفسی شوند.

همچنین این کارگران در معرض آنزیم هایی هستند که برای قوام خمیر به کار می روند و این آنزیم ها نیز می توانند برای آن ها ایجاد آلرژی کنند.

خطر دیگری که دستگاه تنفس کارگران نانوایی را تهدید می کند آلرژی به حشرات،سوسک ها و پروانه هایی است که سر و کله شان  در انبارهای آرد پیدا می شود.

تهویه خوب محیط و استفاده از ماسک های محافظتی می تواند به این افراد کمک کند.

نظر شما در مورد مشاغلی که موجب آسیب ریه می شوند چیست؟ آیا شما در این شغل ها مشغول به کار هستید؟

طراحی سایت ارزان - گره نرم افزاری آیدین

نظرات

مطالب مشابه

  • مشاغلی که موجب آسیب ریه می شوند

    معرفی مشاغلی که موجب آسیب ریه می شوند

    در این مقاله با توجه به یک تحقیق معتبر علمی یازده عنوان شغلی آورده شده است که به نوعی این مشاغل برای دستگاه تنفسی خطرناک بوده و عامل به وجودآورنده ی آسم هستند. از طرفی راه حل هایی نیز برای هر یک آورده شده است.

مطالب مرتبط

پست های تصادفی

آرشیو

لینک های مرتبط