پارک های یزد (قسمت اول)

 بهاره نوروزی  1397/8/2 مطالب داغ   780
پارک های یزد

در این مقاله مربوط به حوزه ی گردشگری شهر تاریخی و زیبای یزد به پارک های یزد می پردازیم.

پارک ها از جمله اماکنی هستند که در راستای رفاه حال شهروندان توسط دولت ایجاد و حفاظت می شوند. درصد سبزینگی، نوع ساختار، فضاسازی و امکانات هر پارک به نوعی پتانسیل آن محسوب می شود. پارک های یزد از جمله فضاهای شهری هستند که تاثیر بسزایی در هویت و روح بخشی این شهر ایفا کرده اند. با توجه به آب و هوا و شرایط جوی ویژه ای که در شهر یزد برقرار است، پارک ها به نوعی ثروت ملی و اماکن ویژه ی آن محسوب می شوند که از گذشته تا کنون مورد توجه و نگهداری شهروندان عزیز و با فرهنگ شهر یزد می باشند.

در بیشتر مواقع در ورودی هر شهر بزرگ پارکی وجود دارد که به نوعی خوش آمد گوی آن شهر به مسافران و گردشگران است. از طرفی ممکن است این مسافران قصد داشته باشند چند ساعتی را در پارک استراحت کنند و یا شب را در آن جا بگذرانند. بنابراین برآن شدیم تا در این مقاله مربوط به حوزه ی گردشگری شهر تاریخی و زیبای یزد به پارک های یزد بپردازیم.

پارک های یزد به صورت موردی شامل : پارک شادی، پارک غدیر، پارک طوبی، باغ ملی ، کوهستان، آبشار بافق، هفت تیر، پارک اهن شهر بافق، شهدا، پارک بزرگ شهر یزد، ازادشهر و آزادگان است که در این مقاله به پنج مورد اول می پردازیم. در مقاله ی پارک های یزد (قسمت دوم) سایر پارک ها مورد بررسی قرار گرفته است.

پارک شادی یزد

پارک شادی یزد در مجاورت مکان های تاریخی و جاذبه های گردشگری یزد مثل هتل جهانگردی ، موزه آیینه یزد ،  مجموعه نمایشی خانه خنده و ...قرار داشته و  مساحت آن  سه هکتار می باشد.  این پارک  یکی از اولین پارک های یزد است که در این استان دارای وسایل بازی برقی می باشد. پارک شادی یزد  سال 1360  در بلوار دانشجو تاسیس گشته و به نوعی برای بسیاری از جوانان دهه ی شصت استان یزد خاطرات نوستالژیکی را تداعی می کند.

فضای سبززیبا و فرح بخش پارک شادی ترکیبی از درختان قدیمی و بلند قامت کاج و نارون است. فضاهای قرار گرفته در پارک شادی شامل دریاچه ، آبنما، غرفه های سرگرمی اغذیه فروشی، سرویس بهداشتی، نمازخانه و زمین بازی بوده که از لحاظ سطح رفاهی شرایط خوبی را برای شما به وجود خواهد آورد.

 

پارک غدیر یزد

پارک غدیر یکی از قدیمی ترین پارک های یزد بوده و دارای مساحت 6 هکتاری می باشد ، این پارک در سال 1360 در خیابان مطهری افتتاح شده است. هتل های نزدیک به این پارک شامل هتل سنتی مظفر و هتل باغ مشیرالممالک است و همچنین پارک غدیر به باغ دولت آباد ، بازارهای سنتی و بازار مدرن شهر یزد نیز نزدیک است.

 از جمله ویژگی های خاص و بارز پارک غدیر شهر یزد وجود یک کتابخانه ی مجهز و بزرگی است که مورد استقبال کتابخوانان، شعرا و فرهنگ دوستان شهر تاریخی یزد می باشد.

بیشترین درختان موجود در فضای سبززیبا و پر انرژی  پارک غدیر نیز مانند پارک شادی، نارون و کاج است.  

اگر در این پارک زیبا گشتی زدید و هوس کردید دمنوش و چای خوش عطری را در فضایی سنتی و زیبا نوش جان کنید ، کافیشاپ پارک غدیز پذیرای شما خواهد بود.

از لحاظ مراودات اجتماعی پارک غدیرجایگاه ویژه ای در میان پارک های یزد داشته و ورزش صبحگاهی دسته جمعی و جلسات مشاوره ی هفتگی عضو جدایی ناپذیر فعالیت های متنوع صورت گرفته در پارک غدیر می باشند.

فضاسازی و امکانات این پارک شامل نمازخانه، کتابخانه، آبنما، زمین بازی ، زمین والیبال ، سرویس بهداشتی و وسایل ورزشی است.

پارک باغ ملی

میدان باغ ملی جز بافت تاریخی شهر یزد محسوب می شود. در نزدیکی این میدان مجموعه امیرچخماق ، موزه آب یزد ، اقامتگاه بوم گردی بادگیر ، پاساژ ستاره یزد و پاساژ کویتی ها قرار گرفته است.

 قدمت پارک سرسبز باغ ملی هم مانند دو پارک قبلی به سال 1360 برمی گردد و مساحت آن 8 هزار متر است. پارک باغ ملی سرسبزی خود را مدیون درختان بلند قامت کاج و نارون بوده و به تازگی نیز در آن تعمیراتی صورت گرفته است. اقدامات بازسازی انجام شده در این پارک شامل آب نمای زیبا به همراه نورپردازی هایی است که زیبایی این پارک را در تاریکی شب نیز تضمین می کند و به نوعی موجب سرزندگی هرچه بیشتر این فضای شهری در شب شده است.

پارک طوبی یزد

بانوان عزیز اگر به دنبال فضایی امن و زیبا برای گذران وقت خود با دوستانشان در شهر یزد هستند در میان پارک های یزد بهترین مکان برای ان ها پارک طوبی است که در گذشته باغی تاریخی بوده و چندین سال است که به باغ بانوان شهر یزد تبدیل شده است. همچنین این پارک در نزدیکی مکان های دیدنی دیگر شامل آتشکده یزد ، موزه آیینه و  پارک هفتم تیر نیز می باشد.

پارک طوبی دارای مساحت 14 هزار متر مربع بوده و در سال ۱۳۸۲ در بافت جدید میدان شهدای محراب یزد و در نزدیکی بیمارستان مدرن مرتاض یزد تاسیس شد. با وجود این که از لحاظ سال تاسیس قدمت آن چنانی ندارد اما درختان این پارک زیبا  بسیار بلند و قدیمی هستند. از لحاظ تنوع درخت پارک طوبی دارای درختان  کاج، انار، خرمالو و توت می باشد.

پارک کوهستان

پارک کوهستان یزد جز تازه تاسیس ترین  پارک های یزد بوده و در سال 1382 در جاده تفت یزد ایجاد شده است، بنابراین  به جاذبه های گردشگری و مکان های تاریخی تفت یزد نزدیک می باشد.  این اماکن شامل خانه رزاقیان تفت ، کوه عقاب تفت ، آبشار دره گاهان ،  اقامتگاه بوم گردی نارتی تی تفت ، باغ علی نقی خان تفت و ... است.

این پارک دارای ۵۰ هکتار مساحت بوده و امکانات تفریحی و رفاهی زیادی را در خود جای داده است. امکاناتی نظیر : آبنمای زیبا، آلاچیق، اغذیه فروشی ها، زمین و شهر بازی، دریاچه مصنوعی ، قایق سواری، ، سرویس بهداشتی، پیست اسکیت، موتور سواری و ماشین سواری...

اگر به دنبال محیطی سرسبز و آب و هوایی مطبوع و خنک در شب های گرم تابستانی منطقه کویری هستید در میان پارک های یزد ما به شما این پارک را پیشنهاد می دهیم. این پارک کوهستانی با وجود اینکه از اماکن تاریخی و پارک های قدیمی شهر محسوب نمی شود اما به سرعت جایگاه ویژه ای در میان گردشگران شهر یزد و شهروندان پیدا کرده است.

 درخت اقاقیا چتری ، زیتون،  نارون و کاج توپی از جمله درختامی است که در پارک کوهستان یزد خواهید دید.

 

 

طراحی سایت ارزان - گره نرم افزاری آیدین

نظرات

مطالب مشابه

مطالب مرتبط

پست های تصادفی

آرشیو

لینک های مرتبط